Ürün Adı: Konvansiyonel Yangın Alarm Nedir?
Ürün Kodu: 1551
Bu ürün 4461 kez incelendi.

Konvansiyonel sistemler, bölgesel olarak alarmın izlenmesi yeterli olan ufak ve orta ölçekli bölgelerde kullanılan sistemlerdir.

Analog sistemlere göre fiyat avantajı vardır.

Konvansiyonel sistemlerde dedektörlerden herhangi birisi algılama yaptığında, Yangın alarm paneli üzerinde sadece o dedektörün bağlı olduğu bölge görülür, tam olarak hangi dedektörün algılama yaptığı görülemez. Yangının tam olarak yerini tespit etmek için algılama yapan dedektörün bağlı olduğu bölgedeki tüm dedektörleri kontrol etmek gerekir. Bu kontrolü yaparken; eğer sistemin montajı sırasında odalarda bulunan dedektöre paralel olarak, kapıların üzerlerine bir lamba bağlantısı (remote led) yapılmış ise, tek tek tüm odalara girerek vakit kaybedilmeden koridor boyunda sadece kapı üzerlerindeki ışıkları kontrol ederek vakit tasarrufu sağlanır. Konvansiyonel sistemlerde bölge başına 20 dedektörden fazla bağlantıya izin verilmemesinin sebebi yukarıda anlattığımız durumdan kaynaklanmaktadır.

Firmamız, System Sensor , Teletek markalı ürünlerün satışını yapmaktadır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Konvansiyonel yangın algılama sistemleri çalışma prensibine bakacak olursak, bu sistemler belirli olan bir alanda çıkabilecek olası bir yangını anında tespit etmek için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler ufak ya da orta ölçekli işletmelerde tercih edilmektedir.

Konvansiyonel sistemler zon bazında algılama yapan sistemlerdir. Bu sistemlerde yer alan dedektör ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanmaktadır. Binalarda bulunan her kat bir zon olarak projelendirilmektedir ve sadece bağlı olan kattaki yangınlar takip edilebilir.

Zon adı verilen bölgesel tespit mantığı ile işleyen konvansiyonel yangın alarm sistemleri zonlara bağlanmış olan yangın algılama dedektörlerinin sinyalleri ile yangını algılamakta ve ona göre uyarı vermektedir.

Konvansiyonel yangın algılama sistemi bağlantı şeması da oldukça önemlidir.  Hangi sistem olursa olsun her sistemde öncelikle sistem bağlantı şeması hazırlanmakta ve bu şemaya göre sistem kurulumu yapılmaktadır.  Hazırlanan bağlantı şeması sistemin kolay ve hatasız olarak uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Konvansiyonel yangın algılama sistemlerinde algılama paneli, elemanların bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır.  Bu sistemde bulunan her bölgeye 20 adet dedektör bağlanabilmektedir. Ayrıca sistemde yer alan panelde sirenlerin ve yangın ihbar butonların bağlanması için giriş ve çıkışlar yer almaktadır. Olay anında yangın butonuna basıldığında ya da dedektörlerden biri algılama yaptığında hangi bölgeye bağlı ise o bölgeden uyarı sinyali gelmektedir.

 

Bize Ulaşın

Adres: Çakmak Mah. Tavukçuyolu Cad. Tuğra Sk. (Selçuk Sk.) N:1 K:1 D:4 - İstanbul / Ümraniye

Telefon: 90 216 313 31 38 - Faks : 90 216 313 31 48

E-Posta: info@sinerjiyangin.com

Web: