Ürün Adı: Oda Sızdırmazlık Testi
Ürün Kodu: 1572
Bu ürün 1936 kez incelendi.

Door Fan Test - Oda Sızdırmazlık Testi

FM 200 (HFC 227 ea), Novec 1230 (FK-5-1-12), İnertgazlı (IG 01,IG 55, IG100, IG 541) gazlı söndürme sistemleri toplam hacim koruma yapılan gazlı söndürme sistemleridir. Havada homojen olarak karışır ve ortamdaki oksijen oranını yanmanın altına düşürür ve yangını söndürür. Ortamın tam sızdırmaz olması gerekmektedir. Aksi takdirde ortama sevk edilen gaz hava ile birlikte kaçacaktır. Ortamda havanın oksijen seviyesi tekrar yükselir ve yeniden alev alma ve yangının sönmemesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalınır.

Bu test ile hacimdeki en fazla ve en az olası açıklıklar belirlenir. Odadaki gaz konsantrasyonu ve mevcut kapatılamayan açıklıklara bağlı olarak minimum konsantrasyonun odada ne kadar süre sağlanacağı belirlenir.

Oda Sızdırmazlık Testi

Temiz gazlı söndürme sistemlerinde söndürücü gazın korunacak hacim içerisinde en az 10 dakika minimum tasarım konsantrasyonda kalması şartına bakılır. Gazın hacimde kalma süresi, dahili hava iklimlendirme sisteminin boşalma anındaki çalışıp çalışmayacağı ile orantılı olarak değişir. Genelde yangın anında klimalar ve damperler kapanır. Eğer gazın boşalması sırasında klima sistemi kapatılırsa, 10 dakika sonrasında ortam içinde bulunan gazın seviyesinin minimum oda yüksekliğinin %75’inden daha aşağıda olmaması gerekir. 

Kaçak testinin amacı; oda içerisindeki kaçakları alan (cm2) bazında belirlemek ve gazın oda içerisinde ne kadar süre kalabileceğini hesaplamaktır. Test, bir fan yardımı ile yapılır. Önce korunacak hacim içi basınçlandırılır. Sonrasında korunacak hacim içindeki hava dışarı atılır.  Aradaki diferansiyel fark neticesinde odanın kaçakları bilgisayar programı tarafından hesaplanır.

Gazlı söndürme sistemleri ile korunan ve korunacak hacimlerin kapatılamayan ve gözle görülemeyen açıklık miktarı hesaplandıktan sonra, gazın hacimde 10 dakika kalma süresi sağlanmış ise oda sızdırmazlık testinden geçmiş olur. Testten geçemeyen hacimlerde odanın sızdırmazlığının iyileştirilmesi zorunludur. Genellikle kablo duvar, taban ve tavan geçişlerinde, kablo tavalarının duvar, taban ve tavan geçişlerinde, kapı pervazlarının altındaki inşai boşluklar, cam açıklıkları, sızdırmaz kapı kullanılmaması, damperlerin contalı ve tam sızdırmaz olmaması karşılaştığımız sorunların başında gelmektedir.

 

Bize Ulaşın

Adres: Çakmak Mah. Tavukçuyolu Cad. Tuğra Sk. (Selçuk Sk.) N:1 K:1 D:4 - İstanbul / Ümraniye

Telefon: 90 216 313 31 38 - Faks : 90 216 313 31 48

E-Posta: info@sinerjiyangin.com

Web: